Intercamp 2018

16. – 21.5.2018

Slovo Intercamp v našem středisko rezonovalo již od října 2017, kdy se nám podařilo při zběsilé registraci získat 16 míst. Intercamp je velké evropské setkání skautů z osmi zemí. Mezi ně patří  Česko, Polsko, Německo, Nizozemí, Belgie, Francie, Velké Británie a evropské oddílů USA. Letos to byl již 51. ročník a konal se v Belgii ve městě Sint Truiden. O tuhle výjimečnou 3 denní akci je vždy velký zájem. Během 8 hodin, než byla registrace pro ČR uzavřena bylo přihlášeno 500 skautů a dalších 200 čekalo jako náhradníci. Celkově pak na akci míří ze všech zemí na 3500 skautů a skautek.

Díky šťastné náhodě jsme se registrovali mezi prvními a mohli jsme tak mezi naše kostelecké skauty a skautky rozdělit 14 míst. Dvě zůstala pro vedoucí. Pak už jen zbývalo čekat skoro půl roku. Intercamp 2018 totiž probíhal  21. až 23. května. Během té doby jsme museli zařídit pár drobností jako občanky, nebo pasy, přípravu vybavení, rozhodnutí co budeme vařit, jak se tam dopravíme a další drobnosti. Pravda doprava byla možná tou nejjednodušší věcí, protože jen pár dnů pro registraci v říjnu, jsme se dohodli na společné cestě s náchodským střediskem, kterých jelo kolem 30 a ti zajistili autobus a plán cesty.

Když už jsme se měli vydat do ciziny a přečkat dlouhou cestu autobusem, rozhodli jsme se, že chceme vidět z Belgie více. Rozhodli jsme tedy, že pojedeme již 16. května večer a dva dny navíc věnujeme malým výletům.

Konečně tedy nadešel vytoužený den odjezdu. Měli jsme vše sbalené. Stany, jídlo a vybavení. Všichni jsme měli důležité doklady, i když některým dorazili doslova v den odjezdu. Ale hlavně jsme se všichni těšili co zažijeme. Úvodní část cesty byla krátká. Pouze jsme vlakem přejeli do Hradce, kde jsme čekali na autobus s náchodskými skauty. Hodinovou pauzu skoro všichni využili pro utracení českého kapesného na nákup nezbytných dobrot na 12hodinovou cestu autobusem.

Cíl našeho prvního výletu bylo srdce Evropské unie Brusel. Autobus nás ráno vysadil na předměstí a odjel na povinnou 9 hodinovou pauzu. My jsme vlakem dojeli do centra a prošli jsme si historické centrum. Dále naše kroky směřovaly k evropskému parlamentu a do tzv. parlamentária, což je interaktivní výstava o historii, současnosti a budoucnosti evropské unie. Dvě hodiny utekly a my jsme pokračovali dále. Tentokrát metrem k jedné z dalších dominant Bruselu Atomiu. Pozoruhodná stavba ve tvaru krystalové mřížky železa nám poskytla krásný výhled na celý Brusel. Kousek od ní čekal i náš autobus. Když řidičům skončila povinná pauza, odvezli nás již na tábořiště Intercampu.

Tábořiště bylo umístěno podél staré nepoužívané přistávací dráhy v městečku SintTruiden. Tábořiště bylo rozděleno do šesti tzv. subcampů. Náš byl šestý. Donesli jsme všechna naše zavazadla do vyznačeného prostoru pro naši výpravu a postavili tábor. Tedy našich 5 stanů. Na plynovém vařiči jsme uvařili večeři a šli jsme se projít po tábořišti, které se chystalo na hlavní páteční příjezd táborníků.

V pátek dopoledne jsme si ještě zajeli na menší výlet do holandského města Mastricht. To je zajímavé historické město kousek od hranic s Belgií. Páteční odpoledne jsme už strávili v plnícím se tábořišti. Procházeli si doprovodné aktivity, pojízdné skautské muzeum a obchody se skautským vybavením. U nás asi nejvíce zvítězil obchod amerických skautů, kde prodávali za 1 euro trička s tématy amerických skautů.

Hlavní program začínal pak v sobotu společným zahájem všech účastníků. Průvod 3500 skautů s vlajkami se sešel na centrálním prostranství a zahájil hymnu intercampu a všichni jsme se namotivovali na následující program. Náš subcamp měl v sobotu “hike”. Výlet po okolí se skupinkou skautů a skautek namíchaných ze všech národů, které se účastnily. V naší skupině jsme byli dva čeští vedoucí, dva skauti z Čech, dva z USA, tři z Polska, Belgie a Holandska. Trénink jazykových dovedností tedy začal. Skauty z naší výpravy jsme tak celý den neviděli a ti se museli tedy poprat se svými jazykovými dovednostmi sami. Přesněji s některými jsme se míjeli během cesty, protože organizátoři připravili několik tras, které se  vzájemně proplétaly.

V neděli jsme měli aktivity v tábořišti. Na zhruba 30 stanovištích jsme si vyzkoušeli mnoho netradičních sportů, úkol, hříček a her. A to opět v mezinárodních skupinkách.   

Jako vedoucí jsme měli vlastně jediný úkol a to alespoň třikrát denně naši výpravu svolat na jídlo. Jinak jsme naše skauty vlastně neviděli. Ukázalo se, že i malé jazykové základy stačí k navázání kamarádství. Například naše skupina se od sobotního výletu držela se skupinou belgických skautů. I tohle je tak trochu poselství podobných akcí, přátelství nezná hranic a jazyková bariéra nakonec vlastně žádná překážka není. Naše dobrodružství skončilo v pondělí ráno společným rozloučením všech družin na velkolepém ranním nástupu. Tam jsme byli zároveň pozváni do Belgie na příští Intercamp. Tak snad se nám opět poštěstí a budeme tam moci vyrazit.

Zahraniční akce patří samozřejmě k těm dražším aktivitám a díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje a města Kostelec nad Orlicí se nám podařilo zkrotit cenu tohoto úžasného skautského zážitku tak, aby na něj mohli jet všichni, kdo chtěli.   Ještě jednou tedy díky za podporu.

 

Kostelec nad Orlicí Královéhradecký kraj

 

Odkaz na fotky od Námořníka zde